میلگرد خاموت

ردیفنام محصولسایز(mm)آنالیزنوع خاموتواحد فروشقیمت(تومان)تاریخ بروزرسانی

خاموت چیست

خاموت در واقع یک آرماتور عرضی است که وظیفه‌اش مقاوم سازی بنا در برابر نیروهای برشی و پیچشی وارد به سازه است. از خاموت‌ها در شناژ ساختمان و در حدفاصل ستون‌های طولی استفاده می‌شود. در آیین‌نامه‌ی مهندسی ساختمان آمده که اگر فاصله دو میل‌گرد طولی بیش از ۱۵ سانتیمتر باشد، باید بین آن‌ها از خاموت  استفاده کرد. این سازده در واقع آخرین خط دفاعی سازه در برابر تنش‌های ناشی از زلزله است.

خاموت‌ها (میلگردهای دورپیچ عرضی) به دو صورت تنگ باز و تنگ بسته وجود دارند. در نوع تنگ باز ممکن است آرماتور عرضی به صورت تک شاخه (قلاب) یا دو شاخه (رکابی) یا تنگ چندشاخه استفاده شود. خاموت تنگ بسته هم حالت‌هایی مشابه مدل تنگ باز دارد؛ اما در تحمل نیروی پیچشی وارده به بنا مقاومت بیشتری ایجاد می‌کند. تجربیات به دست آمده نشان می‌دهند که باید انتهای خاموت‌ها را در زمان ساخت حداقل ۱۳۵ درجه به سمت داخل خم کرد تا بتوانند زیر فشار وارده به بنا طاقت بیاورند.

انواع خاموت

 

۱- خاموت‌های سنتی

خاموت‌های سنتی به وسیله یک اهرم و با کمک دست ایجاد می‌شوند. این نوع خاموت‌ها ظاهری مربعی دارند و پرکاربردترین نوع در ساختمان‌های ایرانی هستند.

۲- خاموت معمولی
خاموت معمولی هم به وسیله‌ی دست ایجاد می‌شود و برای انواع سازه‌ها قابل استفاده است. اندازه و قالب این نوع در صورت نیاز می‌تواند متغیر باشد.

۳- خاموت‌های مارپیچی
خاموت‌های مارپیچی به وسیله دستگاه‌های CNC ساخته می‌شوند و اندازه‌ی آن‌ها می‌تواند با توجه به قابلیت‌های دستگاه متغیر باشد.

۴- خاموت ربات
خاموت ربات هم به وسیله‌ی ماشین‌های CNC ساخته می‌شود و تفاوت آن با آرماتورهای مارپیچی در مربعی است که در یک سمت آن ایجاد می‌شود.

۵- خاموت‌های سلولار
خاموت‌های سلولار به صورت حلقه‌های بسته هستند و مقاومت بالایی در محل استفاده‌شان ایجاد می‌کنند. این خاموت‌ها از تکنولوژی pi-Systems در ساخت خود بهره می‌برند و در حال حاضر، این نوع آرماتورها پیشرفته ترین نوع موجود هستند.

 

تمام